GRUP YORUM VE MUSTAFA KOÇAK İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

929

BASINA VE KAMUOYUNA

TALEPLERİ TALEBİMİZDİR

1985 yılında kurulduğundan beri Türkiye’de ve dünyada milyonlarca dinleyicisi bulanan Grup YORUM, müzik hayatına başladığı ilk yıllardan beri politik müzik yapmasından dolayı iktidarların hedefi haline gelmiş, üyeleri bir çok kez siyasi iktidarın baskısına maruz kalmış; bir çok kez şarkıları konserleri yasaklanmışsa da müziklerini yapmaya devam etmiş, siyasi yasakları aşmışlardır. 25.yıl kuruluş yıl dönümü stadyum konserinde 55 bin, Bakırköy ücretsiz konserlerinde 1 milyon dinleyiciye konser veren Grup YORUM’un dinleyicileri, grevlerinde, direnişlerinde yalnız bırakmadığı işçi ve emekçi kitlesi, çocuklarını kaybetmiş anneler, geleceğe dair umutları olan gençler oldu. Grup YORUM’a gösterilen bu ilgi, 2013 yılından itibaren iktidarın korkusunu ve baskısını artırmış, grup üyeleri hedef haline getirilmiş, çalışma yaptıkları İdil Kültür Merkezi sık sık basılarak, müzik aletleri kırılmış, üyeleri tutuklanmış ve çalışma yapmaları engellenmiştir. Tutuklu üyelerinden Helin Bölek, Bahar Kurt ve İbrahim Gökçek açlık grevine başlamışlar; Bahar Kurt açlık grevine ara verdikten bir süre sonra Helin Bölek ve İbrahim Gökçek açlık grevini ölüm orucuna dönüştürmüşlerdir. Grup YORUM’un bu üç üyesi de tahliye olduktan sonra da eylemlerine devam etmişler; Helin Bölek ölüm orucunun 288. günü hayatını kaybetmiştir. İbrahim Gökçek ölüm orucuna devam etmektedir.

Talepleri hem çok meşru hem de karşılanması çok kolaydır. Nedir bunlar?

Konser yasakları kaldırılsın,

İsimlerimiz terör listelerinden kaldırılsın,

İdil Kültür Merkezi basılmasın.

Grup YORUM üyesi olmayan Mustafa Koçak ise siyasi şube tarafından gözaltına alınmış, gözaltında işkence ve hamile ablasına, kız kardeşine tecavüz tehditleri ile itirafçılığa zorlanmış, itirafçılığı kabul etmeyince tutuklanmıştır. Tutukluluğu devam ederken hakkında ifade verecek itirafçılar bulunmuş; itirafçılardan biri serbest bırakılınca yurt dışına çıkmış ve orada ifadesini işkence ve nişanlısına tecavüz tehdidi altında verdiğini, Mustafa Koçak hakkında söylediklerinin gerçek olmadığını, itiraf metninin polis tarafından hazırlandığını yazılı olarak beyan ederek Koçak’ın avukatları vasıtasıyla mahkemeye ulaştırmıştır. Mahkeme heyeti bu beyanı işleme koymamış ve Mustafa Koçak’a iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermiştir. Sadece tanık beyanlarına dayanarak ceza verildiğini söyleyen Mustafa Koçak da “Adil Yargılanmak İstiyorum” diyerek açlık grevine başlamış, eylemini bir süre sonra ölüm orucuna dönüştürmüştür.

Mustafa Koçak geçtiğimiz ay zorla müdahale adı altında cezaevi kampüs hastanesine götürüldü. 5 gün boyunca orada kaldı. Müdahaleyi reddettiği için hastaneden çıkartıldı ve bulunduğu Şakran Hapishanesi’nden Kırıklar F Tipi Hapishanesi’ne nakledildi. Avukatları ile yaptığı ilk görüşmede 5 gün boyunca zorla müdahale adı altında işkence yapıldığını, cinsel tacize kadar saldırıya uğradığını ifade etti. Yapılan muayene sonucu Mustafa Koçak’ın işkence gördüğü tespit edildi. Mustafa Koçak kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz ve hapishanede kalamaz durumda olmasına rağmen hâlâ tutuklu.

Ölüm oruçlarının devam ettiği bu süreçte Direnişler Meclisi‘nin çağrısıyla ülkemizin duyarlı, kalbi adaletten yana atan aydınları, sanatçıları, milletvekilleri, gazetecileri, insan hakları savunucuları ve direnişçiler 14 Nisan 2020 tarihinde bir araya gelerek ölüm oruçlarına dair görüştüler. Görüşmede, ölümler yaşanmadan hepsi de taleplerin karşılanarak ölüm oruçlarının sonlandırılması için neler yapılabileceği konuşuldu. Şu konularda ortaklaşıldı:

Grup Yorum ve Mustafa Koçak’ın ortak talepleri adalettir. Bizler aydınlar, sanatçılar, gazeteciler, insan hakları savunucuları, milletvekilleri ve direnişçiler olarak adaletin sağlanması ve ölüm oruçlarının acilen, kayıplar yaşanmadan sonlanması için;

  • İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak’ın taleplerinin kabul edilmesi ve böylece ölüm oruçlarının sonlandırılması için, bir arada yoğun çaba harcanması,
  • Ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla temas kurulması,
  • Ulusal ve uluslararası basın ve yayın kuruluşlarında direnişlerin haber yapılması, köşe yazılarına konu edilmesi ve gündem-tartışma programlarında dile getirilmesi için gazeteci ve televizyoncularla temas kurulması,
  • İçişleri ve Adalet Bakanlıkları ile görüşmek üzere CHP ve HDP milletvekillerinden bir heyet oluşturulması,
  • Direnişçilerin taleplerinin TBMM’de daha güçlü şekilde gündeme getirilmesi,
  • Avrupa’daki Türkiye konsoloslukları önünde destek açlık grevleri örgütlenmesi,
  • Sosyal medyada ölüm orucundakilerin taleplerinin neden kabul edilmediğine dönük İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına sorular sorarak hükümeti taleplerin kabulüne zorlamak hususlarında hemfikiriz.

“Grup Yorum ve Mustafa Koçak’ın talepleri kabul edilsin, bir daha ölüm yaşanmasın” diyen tüm aydın, sanatçı, gazeteci, insan hakları savunucusu, milletvekili, direnişçi, işçi-emekçi kişi ve demokratik kitle örgütlerini ve halkımızı, insani, vicdani, demokratik taleplerin karşılanması hususunda direnişçilerin yanında olmaya; bulundukları her mecrada talepleri dile getirmeye bizlere katılarak dayanışmayı büyütmeye davet ediyoruz.

Ahmet Gökçek (İbrahim Gökçek’in babası), Ali Ekber Eren (müzisyen), Ataol Behramoğlu (şair-yazar), Ayşe Hür (gazeteci-yazar), Can Dündar (gazeteci-yazar), Cenk Dost Verdi (oyuncu), Defne Halman (oyuncu), Didem Baydar Ünsal (HHB avukat) Direnişler Meclisi, Erdal Bayrakoğlu (müzisyen), Erk Acarer(gazeteci), Grup Yorum, Haluk Tolga İlhan (müzisyen), Hasan Koçak (Mustafa Koçak’ın babası), Hüda Kaya (HDP Milletvekili), Hüseyin Turan (müzisyen), Levent Üzümcü(oyuncu) Leyla Güven (HDP Milletvekili), Mehmet Özer (fotoğraf sanatçısı) Muharrem Temiz(müzisyen) Nazım Alpman(gazeteci) Orhan Aydın (oyuncu) Ömer Faruk Gergerlioğlu (HDP Milletvekili) Pınar Aydınlar( müzisyen) Sanat Meclisi (İbrahim Karaca, Mehmet Esatoğlu, Muzaffer Gezer, Serhat Raşa, Yaşar Gündem) Seda Şaraldı (HHB avukat) Sezai Temelli (HDP Milletvekili) Suavi(müzisyen) Şebnem Korur Fincancı(TİHV Başkanı) Tolga Sağ (müzisyen) Zülfü Livaneli (müzisyen-yazar).