DİRENİŞLER MECLİSİNİN ŞERİF MESUTOĞLU DAVASI HAKKINDAKİ AÇIKLAMASI

71

Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, 11 Eylül 2016’da Derik Belediyesi’ne kayyım olarak atandı. Safitürk 10 Kasım 2016’da makamına konulan bombanın patlaması sonucu vefat etti. Saldırıdan sonra 71 kişi gözaltına alındı, 15 kişi tutuklandı ve daha sonra serbest bırakıldılar. Bir kişi hariç: Kaymakamlıkta Yazı İşleri Şefi olarak görev yapan Şerif Mesutoğlu.

Şerif Mesutoğlu’nun eşi Saime Mesutoğlu çağrımız üzerine, 1 Mart 2020 tarihinde düzenlediğimiz Adalet İstiyorum Forumu’na katılmayı çok istediğini ancak Mardin’den ayrılmayacağını söylemişti.  Daha sonra telekonferans üzerinden yaptığımız Adalet İstiyorum Çalıştayı’na katılmıştı. Çalıştayda eşi Şerif Mesutoğlu’nun uğradığı haksızlığı dile getirmiş, dosyada tüm çelişkili durumları, Mesutoğlu’nun gördüğü işkenceleri anlatmış ve adalet istiyorum demişti.

Biz, Direnişler Meclisi olarak Saime hanımın eşi için mücadelesini, mücadele inancını sahiplendik. Dosya, avukatlarımız tarafından incelendi. Adil yargılanma hakkının hangi biçimlerde ihlal edildiğini tek tek ortaya koydular. Delillerin karartılmasından tutun, talep edilen incelemelerin tamamının mahkeme tarafından reddedilmesi, Mesutoğlu’nın mahkeme tarafından dinlenmemesi, mahkemenin geçiştirilerek alelacele 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve üzerine 18 yıl ceza verilmesi bize Halkın Hukuk Bürosu avukatları ve Mustafa Koçak davalarıyla benzerliğini gösterdi. Şerif Mesutoğlu ve eşi de gözaltı süreçlerinde işkence görmüş ve birbirleriyle, çocuklarıyla tehdit edilmişlerdi.

Devlet içindeki odakların hesaplaşması gibi görünen bu olayda öldürülen kaymakamın ailesi, Şerif Mesutoğlu’nun suçlu olduğuna dair bir şey söylemezken, dönemin Derik Emniyet müdürünün patlamanın sorumlusu olduğunu ısrarla söylemektedir.

Yargıtayın, Şerif Mesutoğlu’nun adil yargılanmadığını defalarca söylemesine, suçsuz olduğunu anlatabilmek için 1 kez açlık grevi, 2 kez ölüm orucu yapmasına, bir mahkemesinde segbis odasında bedenini ateşe vermesine rağmen bu çığlığı yeniden gözden geçirmemesi, cezayı onaylaması, iktidarın yargı üzerindeki baskısını da alenen ortaya koymuştur.

Derik kaymakamının öldürülmesi devletin, suçu Şerif Mesutoğlu’nun üzerine yıkarak kapatmak istediği bir dava olarak görünüyor. Katilin kim olduğunu bulmak bizim görevimiz değil ancak biz Şerif Mesutoğlu’nun adil yargılanma hakkı olduğuna inanıyoruz. Hukuki yollar başta olmak üzere, Mesutoğlu’nun Adil yargılanması için Direnişler Meclisi olarak elimizden geleni yapacağız. Saime Mesutoğlu ve 2 çocuğu için davanın takipçisi olacağız.

Şerif Mesutoğlu dosyasına dair usulsüzlük ve çelişkileri “Mesutoğlu Dosyası” olarak Direnişler Meclisi sayfamızdan da paylaştık. Takip edebilirsiniz.

 

Direnişler Meclisi

11 Haziran 2020